W 1493 r. po raz pierwszy zebrał się w Polsce sejm walny złożony z dwóch izb: senatu i izby poselskiej. Senat wykształcił się z dawnej rady królewskiej i w jego w skład wchodzili najwyżsi urzędnicy państwowi, a także najwyższa hierarchia kościelna. Izba poselska składała się z przedstawicieli szlachty wybieranych na sejmikach ziemskich.

W ten sposób zapoczątkowane zostały dzieje Polskiego Parlamentaryzmu, które choć nie raz ciężkie i burzliwe dostarczyły nam tylu powodów, aby być dumnymi z naszej Konstytucji.

Niestety dzisiaj Konstytucja jest nagminnie łamana w Polsce. W ciągu ostatnich trzech lat głośno mówi się o niszczeniu dorobku parlamentarnego wielu pokoleń, braku szacunku dla polskiej demokracji i konstytucyjnego trójpodziału władzy. Wyrażając sprzeciw wobec aktualnej polityki rządu PIS, Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zorganizował własne uroczyste posiedzenie z okazji 550. rocznicy Polskiego Parlamentaryzmu.

Na uroczystości przybyli m.in. były prezydent, b. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, b. premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, b. szef MSZ, b. marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Obecni są też m.in. b. premier Ewa Kopacz oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Spotkanie otworzyli szefowie klubów Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz PO – Sławomir Neumann.