W leczeniu, szczególnie chorób nowotworowych, musi w Polsce zostać dokonana radykalna zmiana. Nie może być tak, że nowoczesny sprzęt jaki  znajduje się w Centrum Cyklotronowym Bronowice, stoi niewykorzystany, podczas gdy mógłby skutecznie leczyć setki ludzi w tym chore dzieci. Rząd powinien podjąć działania, by w szpitalach nie brakowało lekarzy-specjalistów i by wykorzystany został potencjał Centrum Cyklotronowego w Krakowie. Z raportu NIK opublikowanego w 2018 roku jasno wynika, że Polacy chorujący na raka mają  ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii oraz specjalistycznych terapii. Eksperci zwracają uwagę, że ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, nie jest w ogóle refundowana w Polsce.

Najnowocześniejszy w Polce i siódmy w Europie sprzęt do zwalczania nowotworów za pomocą supermocnej wiązki cząstek elementarnych, wart 250 milionów złotych nie jest prawidłowo wykorzystywany ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie jest w stanie wyłonić ośrodka medycznego, który byłby odpowiedzialny za protonoterapię. Zamiast setek chorych bronowickie centrum leczy jedynie garstkę osób, mocno ograniczając leczenie najmłodszych pacjentów z prozaicznego powodu braku pediatrów.

W tym celu zwracam się z interpelacją do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o pilne zajęcie się sprawą krakowskiej onkologii. Kieruje do Pana Premiera następujące pytania, oczekując rychłej odpowiedzi:

  1. Jakie są przyczyny dla których cyklotron w centrum Onkologii w Bronowicach nie jest prawidłowo wykorzystywany w leczeniu chorych na raka pacjentów ?
  2. Ile osób skorzystało dotychczas z cyklotronu od momentu oddania go do użytkowania w Specjalistycznym Centrum Cyklotronowym w Krakowie ?
  3. Jakie są koszty serwisowania w praktyce nieużywanego cyklotronu ?
  4. Jakie i w jakim terminie zostaną podjęte działania w celu naprawy zaistniałej sytuacji ?