W ZWIĄZKU ZE ZBLIŻAJĄCYM SIĘ LETNIM SEZONEM TURYSTYKI GÓRSKIEJ

z inicjatywą opracowania poradnika dla turystów –

„ZANIM PÓJDZIESZ W GÓRY, CZYLI GÓRY DLA ROZWAŻNYCH” wyszli:

– Jerzy Kapłon, Dyrektor COTG PTTKgopr - odznaka
– Adam Jonak, Instruktor Ratownictwa senior GOPR
– Wincenty Cieślewicz, Ratownik senior TOPR

Inicjatywę poparł Ireneusz Raś, Poseł na SEJM RP

który serdecznie zachęca do ZAPOZNANIA SIĘ i STOSOWANIA RAD oraz PRZESTRÓG zawartych w poradniku, aby zminimalizować liczbę WYPADKÓW GÓRSKICH!

„ZANIM PÓJDZIESZ W GÓRY” CZYLI GÓRY DLA ROZWAŻNYCH:

1. Wybierając się w góry przygotuj się do tej wędrówki. Przewodniki i mapy dostarczą wielu informacji, pomogą podjąć decyzję w jaki region gór się udać, dadzą orientację jakich trudności terenowych oczekiwać. Dowiesz się ile czasu potrzebujesz na przejście między punktami wyjścia i docelowym.
2. Siatki, teczki i torby konieczne są w mieście, tenisówki na korcie, wysokie obcasy na bal. W górach – plecak, mocne obuwie i dobre ubranie.
3. W górach bądź przygotowany na gwałtowne zmiany pogody – wiatr, deszcz, burzę, zimno, a nawet śnieg w lecie. Miej awaryjny plan wędrówki w inne miejsce – bezpieczne.
4. Zostaw w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu. Jeśli zmienisz plany – zawiadom o tym TOPR lub GOPR: 601 100 300. Pogotowie górskie nie zatrudnia detektywów i jasnowidzów.
5. Wychodź na wędrówkę rankiem – pogoda psuje się zazwyczaj w południe lub wczesnym popołudniem.
6. Nawet w ostrym sportowym treningu stosuje się przerwy, odpocznij i Ty na szlaku. Nie należy planować wędrówki górskiej z pierwszym etapem długim i znaczną różnicy wysokości. Pozwól organizmowi zaaklimatyzować się do nowego środowiska – niskiego ciśnienia atmosferycznego.
7. Zabawy na płatach śniegu to taniec ze śmiercią. Czy chcesz się przyłączyć do tej zabawy?
8. W czasie burzy nie chowaj się pod mokrą ścianą skalną, w płytkich zagłębieniach terenu ani pod drzewami. Przeczekaj burzę na otwartym terenie poniżej grzbietu, przyjmij pozycję boczną ze złączonymi stopami.
9. W Tatrach – z graniowego szlaku – można zejść tylko znakowanym szlakiem górskim. Wszystkie inne próby prowadzą do szpitala albo na…cmentarz.
10. Na wędrówkę górską zabierz telefon komórkowy z naładowaną baterią. Pamiętaj jednak, że w niektórych partiach górskich może nie być zasięgu. Numer alarmowy w całych Beskidach i Tatrach to: 601 100 300.
11. Zawrócenie z trasy wędrówki w niektórych warunkach atmosferycznych, czy też brak kondycji to wyraz rozsądku i rozwagi a nie – hańba!
12. PAMIĘTAJ! Ratownicy górscy przyjmują każdy meldunek o zaginięciu lub wypadku. TOPR i GOPR na każde wezwanie rusza w góry z pomocą. Nie nadużywaj ofiarności ratowników, którzy w tym czasie mogą być naprawdę potrzebni komuś innemu!
13. Gdy w górach wydarzy się wypadek zachowaj bezwzględny spokój. Nigdy nie pozostawiaj poszkodowanego bez opieki, nawet jeżeli ze względu na trudności terenowe musiałbyś z nim utrzymywać jedynie kontakt głosowy. Zawiadom o tym ratowników. Nie denerwuj się, gdy wypytywać Cię będą o miejsce wypadku i urazy. To im pozwala skrócić czas oczekiwania na ich pomoc.
14. Są takie dni latem nad morzem, w które lepiej się nie kąpać w morzu (czerwona flaga), a także zimą w górach, kiedy lepiej po nich nie chodzić (niski pułap chmur).
15. PAMIĘTAJ! Turystykę górską uprawia się na własne ryzyko i odpowiedzialność.
16. PAMIĘTAJ! Góry są zawsze piękne i wspaniałe, ale tylko dla rozsądnych. Dobre są tylko wycieczki, które kończą się powrotem o własnych siłach.
17. O panujących aktualnie warunkach w górach dowiesz się ze stron internetowych TOPR: www.topr.pl i GOPR: www.gopr.pl
18. Warto również pobrać darmową mobilną aplikację – szczegóły na: www.ratunek.eutopr - odznaka

PIĘKNYCH I NIEZAPOMNIANYCH WĘDRÓWEK GÓRSKICH życzą:

Ireneusz Raś, Poseł na SEJM RP
Jerzy Kapłon, Dyrektor COTG PTTK
Adam Jonak, Instruktor Ratownictwa senior GOPR
Wincenty Cieślewicz, Ratownik senior TOPR

Najbliższe wydarzenia

Nie znaleziono.

Facebook