Z inicjatywy posła Tomasza Głogowskiego w dniach 25-26 kwietnia br. w Tarnowskich Górach gościła sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Komisja przyjechała na wizytację w celu zapoznania się z pracami dotyczącymi wpisania tarnogórskich obiektów na listę UNESCO.

Najliczniej reprezentowani byli posłowie z Klubu Parlamentarnego PO, w tym Przewodniczący Komisji – Ireneusz Raś oraz wybitni sportowcy: wioślarze – Tomasz Kucharski (mistrz olimpijski z Sydney w 2000 r. i Aten w 2004 r.), Adam Korol (mistrz olimpijski z Pekinu w 2008 r.) oraz siatkarze – Małgorzata Niemczyk (mistrzyni Europy w siatkówce z 2003 r.) i Paweł Papke (wieloletni reprezentant Polski). Poseł Głogowski serdecznie dziękował Przewodniczącemu Komisji za zrealizowanie pomysłu wizyty, posłom za przyjazd, jak i Urzędowi Miejskiemu za dużą pomoc w zorganizowaniu pobytu Komisji.

W pierwszym dniu wizytacji, goście zwiedzili Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga, zaś drugiego dnia – Zabytkową Kopalnię Srebra. Tuż przed południem, w sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Komisji, któremu przewodniczył poseł Ireneusz Raś. Główny autor wniosku do UNESCO – Zbigniew Pawlak zaprezentował go Komisji, a przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawili Szlak Zabytków Techniki. Podczas dyskusji, członkowie Komisji wyrażali zachwyt nad obiektami, które mieli okazję zobaczyć w Tarnowskich Górach i popierali starania o wpis. Zabierając głos, poseł Tomasz Głogowski wskazał, że do wieloletnich zabiegów SMZT w tej sprawie stopniowo przyłączały się kolejne instytucje – najpierw, już w 2010 r., Ministerstwo Kultury, a w ostatnim roku także miasto Tarnowskie Góry i województwo śląskie. Dodał także, że dostrzegalny niestety jest brak zaangażowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Parlamentarzysta podkreślił, że niezwłocznie powinny być podjęte działania promujące tarnogórską kandydaturę w 20 krajach wchodzących w skład Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO – polski MSZ powinien wysłać naszych ambasadorów w tych krajach do tamtejszych ministerstw kultury oraz spraw zagranicznych, prezentując wniosek dotyczący Tarnowskich Gór, prosząc o jego poparcie.

Przewodniczący Komisji na prośbę tarnogórskiego posła przygotował projekt dezyderatu w tej sprawie, z apelem do polskich ministerstw o podjęcie wszelkich działań niezbędnych do promocji wniosku. Komisja przyjmie go na najbliższym posiedzeniu w Sejmie. Były prowadzone także rozmowy o działaniach, jakie można podjąć w Warszawie, adresowane do ambasadorów państw z Komitetu UNESCO akredytowanych w Polsce. Poseł Tomasz Głogowski podkreślił, że bez względu na wszystko, sami musimy się zaktywizować, aby osiągnąć cel, któremu wszyscy poświęcili wiele pracy.

Polecamy także tekst: https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/czlonkowie-sejmowej-komisji-zabytki-tarnowskich-gor-zasluguja-na-wpis-na-liste-unesco